«Pastāvēs, kas pārvērtīsies!»

/Rainis/

Pandēmijas laikā ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā miljoniem cilvēku izjūt problēmas ar ienākumiem. Valdību veiktie palīdzības mehānismi ir smagnēji administrējami un nonāk pie cilvēkiem novēloti, kas izraisa bailes par nākotni, šaubas par valsts spējām un ES lietderību.

Foto: Pixabay from Pexels

Medicīnas pakalpojumu pieejamība vērtējama kā galvenā problēma ikvienā pašvaldībā. Trūkst ārstu un speciālistu, jārēķinās ar garām rindām uz ārstu vizītēm un izmeklējumiem. Tas traucē laikus atklāt vēzi, uz plānveida ķirurģiskām operācijām jāgaida pat gadiem, hroniskās slimības tiek ielaistas un saasinās, pacienti laikus nesaņem nepieciešamos valsts kompensējamos medikamentus. Covid -19 izraisītā veselības aprūpes krīze situāciju vērš vēl tikai sliktāku un pavisam neprognozējamu.

 

Foto: Pixabay from Pexels

Latvijas tautas divi galvenie spēka avoti cauri gadsimtiem ir izglītība un zinātne. Tagad ar pseido reformām un "brīvā tirgus" viltu un aklo naudas varu tās cenšas iznīcināt. Līdzīgi kā kādreiz aklā Melnā bruņinieka zelta zobens nocirta divus Lāčplēša spēka avotus un noslīcināja Daugavā mūsu tautas brīvību.

16.01. 2021. notika LSDSP 49. Kongress. Tas notika attālināti un noritēja veiksmīgi, lai gan bija nelielas bažas, - kā nekā, pirmo reizi. Kongress atskatījās uz savu darbību, atzīmēja grūtības, veiksmes un neveiksmes.

Foto: Pixabay from Pexels

LSDSP 49.kongress atgādina partijas vairākkārtējo uzmanības vēršanu uz iespēju pandēmijas laikā ieviest beznosacījumu ienākumu sistēmu, kura paredz katram sabiedrības pilngadīgam loceklim saņemt 250 eiro mēnesī un par katru bērnu vienam no vecākiem papildus 50 eiro mēnesī.

Foto: Latvijas Avīzes raksta ekrānšāviņš

Jaunā situācija, kuru izraisījusi pandēmija, liek nopietni pārdomāt, kā atveseļot ekonomiku un kā aizsargāt cilvēku ierasto materiālo dzīves līmeni.

Photo by JESHOOTS.com from Pexels

Tikai laba  izglītība var nodrošināt Latvijas neatkarību, latviešu valodas un kultūras uzplaukumu,  Latvijas kā demokrātiskas valsts ilgtspējīgu pastāvēšanu. Ar ārzemju speciālistu aicināšanu nepietiek. “Tauta, kurai nav savas inteliģences, var tikai kalpot.” (Kārlis Skalbe “Mazās piezīmes”, R., 1990., 170. lp.) Latvijas valdības rīcība pašlaik turpina pasliktināt Latvijas izglītības stāvokli.

Grozījumi politisko partiju finansēšanas likumā ir mēģinājums “iekonservēt” pašreizējo politisko eliti un izslēgt no spēles mazās partijas. Tā uzskata Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) priekšsēdētājs Jānis Dinevičs. Politiķis ir pārliecināts, ka jaunais likumprojekts veicinās administratīvo resursu izmantošanu politiskajā cīņā, kas neizbēgami novedīs pie varas stagnācijas.

 

Latvijai laba izglītība un attīstīta zinātne ir vienīgā iespēja  izrauties no nabadzības, pārtraukt iedzīvotāju skaita katastrofiskas  samazināšanās procesu, saglabāt savu valsti, tās neatkarību. Izglītība  un zinātne ir valsts ilgtspējas un pastāvēšanas pamats.