24 . Aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

 
 
    Aktuāli
    Ziņas  
    Sveicam!  
    Blogi  
    Arhīvs  
Galerija
Par mums
Lejuplāde
Ziedojumi
Kontakti
++Kalendārs++
    Mans epasts 

E-pasta adrese:

Parole:


Cik lielu labklājību esam sasnieguši, ja...?
Margarita Krauča
2010-07-23

Katrā valstī, katru gadu tiek analizēts nabadzības riska indekss, kuru  Eiropas  savienības  dalībvalstīs aprēķina pēc vienotas metodoloģijas un nosaka nabadzības riska slieksni.


Pēc Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes 2010. gada datiem , 2008.gadā nabadzības riska slieksnis vienas personas mājsaimniecībai bija Ls 169,14 mēnesī, bet ģimenes mājsaimniecībai, kur ir divi pieaugušie un divi bērni jaunāki par 14 gadiem bija Ls 355,19. Bet 2009.gadā jau atbilstoši bija Ls 192,32 un 403,86.


Lai noteiktu materiālo nenodrošinātību, to izvērtē par trim materiālās atstumtības dimensijām : ekonomiskā spriedze, neapmierinoši mājokļa apstākļi un piespiedu atteikšanās no ilglietošanas preču izmantošanas.


Ekonomiskai spriedzei pakļautas mājsaimniecības nosaka , ja vismaz uz diviem jautājumiem atbild noraidoši no sekojošiem: ēst gaļu vai zivis katru otro dienu; katru gadu vienu nedēļu doties brīvdienās ārpus mājas;  atļauties segt neparedzētus izdevumus no pašu līdzekļiem;  finansiāli atļauties uzturēt mājokli siltu; segt komunālos maksājumus, īri un veikt kredīta maksājumus.


Neapmierinošus mājas apstākļus uzskata, ja atzīmē vismaz vienu no minētiem: tekošs jumts, mitras sienas, griesti, grīdas vai mājas pamati vai trupe logu rāmjos, durvīs vai grīdās; pārāk tumšs, maz dienas gaismas; nav vannas istabas vai dušas; nav tualetes ar ūdens novadu.


Piespiedu atteikšanās no ilglietošanas preču izmantošanas mājsaimniecībai tiek uzskaitīta , ja tā naudas trūkuma dēļ ir spiesta atteikties vismaz no vienas no četrām sekojošām precēm: telefona (arī mobilā), krāsu televizora, veļas mazgājamās mašīnas, vieglā automobiļa.


Salīdzinot ar 2008. gadu 2009.gadā Pierīgas un Vidzemes reģionā, ir palielinājies mājsaimniecību īpatsvars, kas nevar atļauties segt neparedzētus izdevumus, īri, komunālos maksājumus , kā arī kredīta atmaksu. Vislielākā šo maksājumu problēma ir bijusi Rīgā (22,2%) [ LR CSP dati].


Lielākā mājokļa problēmu izplatība ir Vidzemē (38,9%) un Latgalē (34,3%).


No visām mājsaimniecībām , kas norādīja uz neapmierinošiem mājokļa apstākļiem 2009.gadā bija 39,9%. 
Rīgā 2009.gadā pieaudzis mājsaimniecību īpatsvars, kas naudas trūkuma dēļ bija spiestas atteikties no telefona (ieskaitot mobilo), krāsu televizora un vieglā automobiļa (29,8%) izmantošanas. Vidzemē no telefona, veļas mazgājamās mašīnas un vieglā automobiļa (32,5%). Zemgalē no telefona un vieglā automobiļa (28,5%).


Atteikšanās pieaugums visvairāk skāris mājsaimniecības ar no 2. un 3. kvintiles novērtējuma grupas.
Latvijā mājsaimniecības , kas ir zem nabadzības sliekšņa - 55,2% [LR CSP2010.].Citi šī autora blogi
Cik ārstam jānopelna, lai nosegtu tā darbības izmaksas? [1]
Vai ir gaisma tuneļa galā veselības aprūpē? [0]
Darba svētki 2015. gada 1.maijā. [0]
Par iestāžu centralizāciju [1]
Kādu gribētu es savu Latviju? [0]
Vai nepieciešama valdības regulējošā vara pār veselības aprūpes sistēmu? [0]
Svešā teritorijā vai savā valstī? [0]
Veselības aprūpes atveseļošanās- vēlamais un esošais [4]
Vai varam justies droši, ka izdzīvosim? [1]
Nodokļu politikas rāmis, jeb specifikācija [0]
Mans skatījums uz Latvijas mērķi [3]
Vai mēs racionāli izmantojam zāles? [5]
Vide un bērna veselība [5]


Komentāri
[1]

Pievieno savu komentāru

Vārds:
Komentārs:
Kods: Kods:995
 
 Dienas komentārs   
Nerevidēsim gadsimtu vecās tradīcijas
Daugavietis
LSDSP kā Latvijas politiskai partijai ir jāatbalsta Latvijai svarīgas vērtības, Latvijas kultūru, jāveido patriotisms, jārunā par pieminekļiem kā Latvijas kultūras daļu. Simbolu analīze nav politiskas...


 Jaunākais komentārs forumā   
Ekonomiskā krīze
Kundze. Elena
Uzmanību plašai sabiedrībai, Vai jums ir nepieciešams kredīts? ja jā Mēs piedāvājam aizdevumu ar zemu procentu likmi 3%, un bez kredīta pārbaude, mēs piedāvājam individuālie aizņēmumi, parādu kons...


Izsaki savu viedokli
 Galerija   
 
   
 
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
Adrese: Rīga, Aldaru iela 8, LV-1050 Tālrunis 67356585