24 . Aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

 
 
    Aktuāli
    Ziņas  
    Sveicam!  
    Blogi  
    Arhīvs  
Galerija
Par mums
Lejuplāde
Ziedojumi
Kontakti
++Kalendārs++
    Mans epasts 

E-pasta adrese:

Parole:


Vide un bērna veselība
Margarita Krauča
2009-04-17

Vides piesārņojuma tieša ietekme uz bērna veselību sākas vēl tam atrodoties mātes miesā. Bez tam piesārņojuma izsauktie reproduktīvie traucējumi var ietekmēt jaunu slimību attīstību bērnam augot. Aptuveni 3% jaundzimušo tiek diagnosticēti defekti dzimšanas brīdī.

 

20. gadsimta sākumā tika atzīts, ka sievietes, kas darbā saskaras ar svinu, ir riska grupa attiecībā uz neauglību, spontānajiem abortiem, nedzīvi dzimušiem bērniem un jaundzimušo mirstību.

Vēl virkne citu ķimikāliju un medikamentu ietekmē dažādu iedzimtu defektu attīstību.

Daudzas ķīmiskas vielas ir mutagēni, t.i. tām piemīt spēja izraisīt pārmaiņas DNS struktūrā. Šādas vielas spēj radīt ģenētiskus bojājumus. Pie šīm vielām pieder svins, metīldzīvsudrabs, alumīnijs, arsēns, polihlorinētie bifenīli (plastifikatoru polimēru , papīra, krāsu ražošana, kā arī fungicīdu, kondensatoru transformatoru u. c. ražošana).

Grūtniecības periodā cauri placentai izgājušas indīgās ķīmiskās vielas var toksiski iedarboties uz augli, vai arī izraisīt dažādas iedzimtas patoloģijas, piemēram, muguras smadzeņu trūci, augšlūpas šķeltni, plankumus ādā, lieku pirkstu izveidošanos, kā arī garīgu atpalicību.

Teratogēni ir kadmijs, svins, dzīvsudrabs un automašīnu izplūdes gāzes.

Cauri placentai vieglāk iet gāzes un lipofīlās vielas. Tādas vielas ir, piemēram, slāpekļa oksīds, oglekļa dioksīds, kurus satur automašīnu izplūdes gāzes, sevišķi dīzeļmotoru atgāze; halotāns, ar kuru saskare iespējama operāciju bloka darbiniekiem medicīnā; arsēns, kuru izmanto kā pigmentu un attīrītāju stikla rūpniecībā, kokmateriālu apstrādē, pesticīdu u.c. ķīmisko vielu ražošanā; benzipirēns, kas sastopams neattīrītu minerāleļļu sastāvā, piķa, darvas, un var veidoties pārtikas produktu termiskas apstrādes procesā ( kūpinot, grillējot un tmldz); heksahlorbenzols, benzols, kurus plaši izmanto dažādu vielu šķīdināšanai; kadmijs, kurš izdalās vidē sadegot cietajiem un šķidrajiem kurināmajamiem. Cilvēka organismā tas nonāk ieelpojot, uzņemot ar uzturu, ūdeni un tabakas dūmiem; dioksīni, kurus satur komunālo atkritumu sadedzināšanas pelni.

Bērni ir jūtīgāki pret vides piesārņotājiem. Viņi ātrāk elpo, viņiem ir ātrāki vielmaiņas procesi, viņi ir mazāki augumā un tādas indes kā automašīnu izplūdes gāzes ( NOx,CO,SO2) tos ātrāk sasniedz.

Piemēram, tīrīšanas līdzekļi , kas satur amonjaku vai hloru var izraisīt galvassāpes, acu iekaisumu, sliktu dūšu vai elpošanas traucējumus, pesticīdi var kairināt ādu un uzraisīt bronhiālās astmas lēkmes.

Ir atrasta sakarība starp svina saturu vidē un bērnu sekmēm skolā, kā arī novirzēm uzvedībā, radot nervu sistēmas bojājumus.

Formaldehīda tvaiki, kas var izdalīties no dažādām mēbelēm ( presēts koks, kas satur urīnvielas – formaldehīda sveķus), ja tās apspīd saule un to virsma sakarst virs 27 Cgrad, var izsaukt alerģiskas reakcijas (klepošanu, šķaudīšanu, ādas niezi, astmas lēkmes u.c.).

Svarīgi ir apzināt piesārņotākās vietas vidē un piesārņojuma radītās sekas, izstrādāt pasākumu kompleksu , lai mazinātu piesārņojumu vai to pilnīgi likvidēt. Iedzīvotāju veselības salīdzinošie  rādītāji var kalpot par pamatu radīto seku uzskaitījumam.

Rīgā , kur ir vislielākā transporta koncentrācija, jāveic būtiski pasākumi , lai mazinātu automašīnu izplūdes gāzu ietekmi uz iedzīvotāju veselību: automašīnu stāvvietu ierīkošanas daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kvartālos aizliegšana, divriteņu celiņu ierīkošana, biodegvielas obligāta lietošana , transportlīdzekļu un to plūsmas regulēšana diennakts laikā u.c.Citi šī autora blogi
Cik ārstam jānopelna, lai nosegtu tā darbības izmaksas? [1]
Vai ir gaisma tuneļa galā veselības aprūpē? [0]
Darba svētki 2015. gada 1.maijā. [0]
Par iestāžu centralizāciju [1]
Kādu gribētu es savu Latviju? [0]
Vai nepieciešama valdības regulējošā vara pār veselības aprūpes sistēmu? [0]
Svešā teritorijā vai savā valstī? [0]
Cik lielu labklājību esam sasnieguši, ja...? [0]
Veselības aprūpes atveseļošanās- vēlamais un esošais [4]
Vai varam justies droši, ka izdzīvosim? [1]
Nodokļu politikas rāmis, jeb specifikācija [0]
Mans skatījums uz Latvijas mērķi [3]
Vai mēs racionāli izmantojam zāles? [5]


Komentāri
Margarita Krauča 2009-04-21, 21:17:00
Paldies Jeļena!
Jelena to Krabe 2009-04-21, 15:21:40
Teratogēns: vielas un izstrādājumi, kas, nokļūstot organismā caur elpošanas vai gremošanas orgāniem vai caur ādu, var izraisīt nepārmantojamus ģenētiskus defektus vai palielināt to rašanās iespēju
Krabe 2009-04-21, 12:19:47
Kāpēc pa vidu ir ielikta "Teratogēnu" definīcija, bet nekur talāk šis termins netiek ne lietots, ne skaidrots?
Liepājniece 2009-04-17, 20:55:14
Manuprāt, šī brīzā urbanizācijas apstākļos, mums jau arī nav iespēju no visām šīm indēm izvairīties... Respektīvi - dabiskās atlases piemērs.... Lai gan izklausās tiesām drūmi:(
Lasītāja 2009-04-17, 18:47:38
Izklausās ļoti briesmīgi... Kādi ir ieteikumi? Laikam jābrauc un jādzīvo laukos!
[1]

Pievieno savu komentāru

Vārds:
Komentārs:
Kods: Kods:538
 
 Dienas komentārs   
Nerevidēsim gadsimtu vecās tradīcijas
Daugavietis
LSDSP kā Latvijas politiskai partijai ir jāatbalsta Latvijai svarīgas vērtības, Latvijas kultūru, jāveido patriotisms, jārunā par pieminekļiem kā Latvijas kultūras daļu. Simbolu analīze nav politiskas...


 Jaunākais komentārs forumā   
Ekonomiskā krīze
Kundze. Elena
Uzmanību plašai sabiedrībai, Vai jums ir nepieciešams kredīts? ja jā Mēs piedāvājam aizdevumu ar zemu procentu likmi 3%, un bez kredīta pārbaude, mēs piedāvājam individuālie aizņēmumi, parādu kons...


Izsaki savu viedokli
 Galerija   
 
   
 
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
Adrese: Rīga, Aldaru iela 8, LV-1050 Tālrunis 67356585