24 . Aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

 
 
    Aktuāli
    Ziņas  
    Sveicam!  
    Blogi  
    Arhīvs  
Galerija
Par mums
Lejuplāde
Ziedojumi
Kontakti
++Kalendārs++
    Mans epasts 

E-pasta adrese:

Parole:


Vai mēs racionāli izmantojam zāles?
Margarita Krauča
2009-04-30

Plašāku informāciju par zālēm vajag gan ārstiem, gan pacientiem. Pacienti parasti izlasa lietošanas instrukciju un uzzin par tām tad, kad tās nopirktas pēc ārsta vai kāda cita rekomendācijas. Uzsāk lietot, bet pēc pāris dienām, kad kļūst vai nu labāk, vai nav nekāda rezultāta, pamet lietošanu, un sāk interesēties par citām, ja problēma vēl pastāv. Ja katrs pārlūkotu savas aptieciņas saturu, tad tur atrastu ļoti daudz dažādu medikamentu, kas iesākti vai neiesākti, bet jau ar nederīgu lietošanas termiņu vai tuvu tam. Veltīgi šķiestas zāles un nauda.

 

Vienas zāles nevar vienlīdz labi līdzēt visiem pacientiem, jo katra cilvēka organisms ir individuāls un reaģē atšķirīgi. Ja ārstiem nav pieejams vienas zāļu grupas, dažādu ražotāju, ar atšķirīgu iedarbības mehānismu, zāļu saraksts, no kura viņš var izvēlēties piemērotākās zāles savam pacientam, tad par racionālu zāļu lietošanu nevar būt runa.


Farmāciju firmu pārstāvji apmeklē ārstus un piedāvā bukletus un informāciju par kādu konkrētu medikamentu. Materiāli ārstu kabinetos krājas kaudzēm. Lielās rokasgrāmatas, kur medikamenti sarindoti pēc alfabēta, nēsāt līdzi - smagi . Vieglāk izrakstīt recepti zālēm, kurām ir atlaide, bet šajā gadījumā ārsts var izvēlēties zāles tikai no apstiprinātā saraksta, bet tā jau nav individuāla pieeja pacienta ārstēšanā. Kādam palīdz homeopātiskās, kādam citam palīdz no dabiskiem produktiem ražotās, bet citam ķīmiski savienojumi.


Cik labi noderētu informācija ārstiem no tuvākajām aptiekām kāda bija 15 gadi atpakaļ par pieejamām dažāda veida zālēm. Un kāpēc gan aptiekām nepadomāt par zāļu dažādību?

 

Visām zālēm jābūt reģistrētām. Zāļu ražotāji savām zālēm izvēlas noteiktu tirgu, kur noteicošais ir zāļu noiets vai to kompensācijas iespējas. Tātad kontrolēts, drošs tirgus. Kā tad ar brīvo tirgu? Vai tas pastāv tikai starp lielražotājiem par vienu kādu noteiktu zāļu veidu? Kā ar aptieku tirgu? Nu nevar iedzīvotājs atrast ( aptieka par aptieku informāciju nesniedz) vajadzīgo zālīti. Ne katrs vecāka gājuma cilvēks var izmantot internetu, bet zāles vajag gandrīz visiem, un tās lētākās.

 

Mūsu iedzīvotājiem vajadzīgas lētākas un iedarbīgākas zāles. Piemēram, tādas kā Šveices sūkājamās pretklepus konfektes. Visi atceras labās Calcex tabletes un bieži jautā par tām.

 

Kāda ir mūsu valsts stratēģija medikamentu nodrošinājumā? Par smagu , ielaistu vai hronisku slimību ārstēšanas iespējām ir vadlīnijas. Bet primārajā veselības aprūpē pārsvarā ir vieglas un vidēji smagas slimību formas , un šeit pacienti ir atstāti pašu ziņā sameklēt sev zāles, kuras līdzētu. Tāpēc pērk, krāj kaudzēm, un tad izmet miskastē.Citi šī autora blogi
Cik ārstam jānopelna, lai nosegtu tā darbības izmaksas? [1]
Vai ir gaisma tuneļa galā veselības aprūpē? [0]
Darba svētki 2015. gada 1.maijā. [0]
Par iestāžu centralizāciju [1]
Kādu gribētu es savu Latviju? [0]
Vai nepieciešama valdības regulējošā vara pār veselības aprūpes sistēmu? [0]
Svešā teritorijā vai savā valstī? [0]
Cik lielu labklājību esam sasnieguši, ja...? [0]
Veselības aprūpes atveseļošanās- vēlamais un esošais [4]
Vai varam justies droši, ka izdzīvosim? [1]
Nodokļu politikas rāmis, jeb specifikācija [0]
Mans skatījums uz Latvijas mērķi [3]
Vide un bērna veselība [5]


Komentāri
Modris Skujiņš 2009-05-22, 11:20:00
Labdien Margarita! Mana pieredze rāda, ka tieši vecākiem cilvēkiem Internets ir liels atslogs un palīgs. Vienīgi sabiedrība, nē, kā teiktu Atis Lejiņš: nācijas elite vēl nav pieradusi pie jaunākā tehniskās revolūcijas piedāvājuma. Manai paaudzei, kas jau par nožēlu, ieņem padzīvojušās pakāpienu šī revolūcija ir piedāvājusi tik daudz, ka noreibst galva. Internets ir lielu lielā bibliotēka un turklāt tā atrodas uz Jūsu galda vai par Jūsu klēpī. Domāju, ka šajos laikos vajadzēja būvēt visiem pieejamu demokrātisku Internetu nevis stipri elitāru un pompozu Stikla Kalnu. Es saprotu, ka plaša šī tehnikas lietošana samazina administrācijas darba apjomu un protams tās fizisko samazinājumu. Tāpēc labāk iedvest domu, ka vienai daļai cilvēku Internets ir neapgūstama lieta?
viesis 2009-05-14, 23:44:15
ha-ha!!! Dakteris - Kraukšķītis!!! :))
Klimpa 2009-05-08, 17:11:13
Kas te dīvains? Viena gudra kundze! Pie tam simpātiska!
Margarita 2009-05-01, 17:26:03
Esmu nr.3
Yes! 2009-04-30, 19:38:36
Kas ir šī dīvainā Krauča?
[1]

Pievieno savu komentāru

Vārds:
Komentārs:
Kods: Kods:346
 
 Dienas komentārs   
Nerevidēsim gadsimtu vecās tradīcijas
Daugavietis
LSDSP kā Latvijas politiskai partijai ir jāatbalsta Latvijai svarīgas vērtības, Latvijas kultūru, jāveido patriotisms, jārunā par pieminekļiem kā Latvijas kultūras daļu. Simbolu analīze nav politiskas...


 Jaunākais komentārs forumā   
Ekonomiskā krīze
Kundze. Elena
Uzmanību plašai sabiedrībai, Vai jums ir nepieciešams kredīts? ja jā Mēs piedāvājam aizdevumu ar zemu procentu likmi 3%, un bez kredīta pārbaude, mēs piedāvājam individuālie aizņēmumi, parādu kons...


Izsaki savu viedokli
 Galerija   
 
   
 
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
Adrese: Rīga, Aldaru iela 8, LV-1050 Tālrunis 67356585