24 . Aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

 
 
    Aktuāli
    Ziņas  
    Sveicam!  
    Blogi  
    Arhīvs  
Galerija
Par mums
Lejuplāde
Ziedojumi
Kontakti
++Kalendārs++
    Mans epasts 

E-pasta adrese:

Parole:


Veselības aprūpes atveseļošanās- vēlamais un esošais
Margarita Krauča
2010-06-22

Tā bija nosaukts Medicīnas forums, ko organizēja Dienas bizness š.g. 16.-17. Jūnijā.
Forumā piedalījās ap 80 dažādu speciālistu un ne tikai veselības aprūpes vadības, bet arī farmāciju firmu  un aptieku vadītāji, finansisti un ekonomisti,  žurnālisti , ministriju atbildīgie darbinieki u.c. interesenti.


Pirmā diena bija veltīta zāļu pieejamības palielināšanai, un tajā izraisījās  visasākā diskusija.


Atklājās daži paradoksāli fakti:


1) No 90. gadiem Latvijā pastāv specifiska, tikai mūsu valstij raksturīga, attieksme pret zāļu patenta dzīvildzi. Tā ir visgarākā , un medikamenta cena tāpēc ir mākslīgi uzturēta augstāka, nekā tajā gadījumā, ja tām būtu beidzies patents. Un neviens no veselības ministrijas darbiniekiem nevarēja atbildēt -kāpēc tas tā ir, un kura institūcija varētu šo kārtību mainīt. Tik vien piebilde ’’tā tas ir un to nevar grozīt”.


2) Pretēji veselības ministrijas darbinieka un individuālās aptiekas vadītājas viedoklim, ka zāļu cena pieaug gadu no gada, farmācijas institūciju atbildīgās personas prezentēja, - ka samazinās, tikai nebija zināms par kādu zāļu vienību ir runa, un pati ziņotāja to nevarēja pateikt.


3) No ģimenes ārstu aptaujas uz jautājumu: ‘’Vai pirms kompensējamo medikamentu izrakstīšanas pacientam tiek piedāvātas alternatīvas, lētākas zāles?’’, 62% aptaujāto atbildējuši, ka ‘’nepiedāvāju , jo uzskatu, ka ārstam ar to nav jānodarbojas’’(?!).


4) Latvijas aptieku tīrās peļņas pret apgrozījumu mediāna ir 1,2%, bet 63 uzņēmumiem >par 5,5%. Krīzes apstākļos!


5) Zāļu cena farmācijas tirgū Latvijā veidojas no ražošanas izmaksām, kas ir individuāla un zāļu cenā tā sastāda no 55-62%, lieltirgotavas piecenojuma, kas ir no 10- 18%, no aptieku piecenojuma, kas ir no 18-40% un PVN , kas šobrīd ir 10%.


6) Pretēji Eiropas valstu tendencēm , patentbrīvo medikamentu īpatsvars Latvijas zāļu tirgū pēc apjoma ir zems un ir ar tendenci samazināties ( IMS Health dati).


Lai gan atsevišķi ziņojumi atklāja būtiskas , iedzīvotājiem nelabvēlīgas, tendences zāļu pieejamībā , noslēguma rekomendācijas bija vispārīgas un nekonkrētas, un netika akcentētas kā uzdevumi.
Ņemot vērā esošo situāciju, politisko partiju apvienībai „ATBILDĪBA’’ ir vēl ciešāka apņemšanās šos paradoksus novērst.

 

Otrā diena bija veltīta veselības aprūpes reformas izvērtēšanai. Veselības ministrijas pārstāvis savā ziņojumā norādīja uz visu resursu samazinājumu: stacionāru skaitu, gultu skaitu stacionāros , ārstniecības personu  un finansējumu veselības aprūpei. Plānotais samazinājums gan netika iztirzāts kopsakarībā ar iedzīvotāju veselības stāvokli, saslimstību un mirstību , kuri salīdzinoši ar Eiropas savienības valstīm ir vissliktākie, t.i. visaugstākie.


Vai ir saprātīgi samazināt slimnīcu skaitu un gultu skaitu stacionāros zemāk par vidējiem skaitļiem ES ? Šāds jautājums veselības ministrijas vadībai neradās.


Šo kopsakarību toties demonstrēja Latvijas Veselības un Sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības ( LVSADA) vadītājs V.Keris, kurš savilka paralēles starp medicīnas darbinieku noslogojuma palielināšanos, medicīnas darbinieku skaita samazināšanos un mirstības risku.


Šogad pirmajā ceturksnī pieaudzis akūto stacionāra slimnieku skaits par 12,3%, bet medicīniskā personāla skaits samazinājies par 14,6%. Letalitātes relatīvais risks pieaudzis par 38%. Radās iespaids, ka veselības ministrijā nav kritēriju ne optimālo stacionāru skaitam, ne lielumam, ne gultu skaitam pa profiliem.


Un kā pēdējais referents ( Eko Investors ) uzsvēra – Latvijas veselības aprūpē trūkst ilgtermiņa vīzijas, lēmumi bieži tiek pieņemti ad-hoc, kas noved pie nozares attīstības neparedzamības. Tādēļ Latvijā arī maz investoru, kas ieguldītu veselības aprūpes jomā.


Secinājums –veselības ministrijā neviens sistemātiski nenodarbojas ar situācijas analīzi, tādēļ bieži gadās iebraukt no viena grāvja otrā.

 

Margarita Krauča
LSDSP ,‘’ATBILDĪBA”Citi šī autora blogi
Cik ārstam jānopelna, lai nosegtu tā darbības izmaksas? [1]
Vai ir gaisma tuneļa galā veselības aprūpē? [0]
Darba svētki 2015. gada 1.maijā. [0]
Par iestāžu centralizāciju [1]
Kādu gribētu es savu Latviju? [0]
Vai nepieciešama valdības regulējošā vara pār veselības aprūpes sistēmu? [0]
Svešā teritorijā vai savā valstī? [0]
Cik lielu labklājību esam sasnieguši, ja...? [0]
Vai varam justies droši, ka izdzīvosim? [1]
Nodokļu politikas rāmis, jeb specifikācija [0]
Mans skatījums uz Latvijas mērķi [3]
Vai mēs racionāli izmantojam zāles? [5]
Vide un bērna veselība [5]


Komentāri
Juris Dzelme 2010-11-14, 20:18:16
Valsts palīdzība strauji pasliktinās: "Salīdzinot ar jaunajām dalībvalstīm, Latvijā nomirst par 5000 cilvēku vairāk, salīdzinot ar vienu vidēju ES dalībvalsti – aptuveni par 9000 cilvēku vairāk. ... akūto pacientu skaits ir pieaudzis par 19%, savukārt personāla skaits samazinājies par 15%, un tas turpina samazināties. Sekas tam visam ir tādas, ka slimnīcās pieaugusi mirstība. Pirmajā pusgadā ir aptuveni 800 nāves gadījumu, kuru faktiski varēja nebūt, un tad mirstība varēja palikt iepriekšējā līmenī. Mirstības risks slimnīcās ir pieaudzis par 20%." (http://kreisie.lv/?p=1156). Jāmācās pašiem vairāk rūpēties par savu veselību un jāturpina prasīt valdībai pārtraukt tautas iznīcināšanu.
Modris Skujiņš 2010-07-06, 17:12:05
Piedalījos Zviedru direktoru akadēmijas rīkotā seminārā "par akciju sabiedrību pārvaldi" ,kurā tika ieteikts strādāt tikai plānveida režīmā maksimāli piesaistot ilgtermiņa patērētāju. Uz manu iebildi, ka tā ir padomju plānveida ekonomika, skanēja atbilde: " Ir kapitāla interesēs jāizmanto pašas efektīvākās metodes" Mūsu sabiedrībā ekonomikā galvenais princips: " Paķersim vēlāk neļaus vai nepaspēsi!" , kur argumentāciju noformulēja cienījamais Ivars Godmanis : - tirgus pats saregulēs! Man liekas ir pienācis laiks likt pretī - pragmātiska ekonomika prasa efektīvākās metodes. Paldies Margarita!
Ilmārs Gromuls 2010-06-25, 23:37:14
Paldies, Margaritai par situācijas izklāstu. Izskatās drūmi.
Anna 2010-06-22, 11:07:59
Margarita, paldies par rakstu. Prieks, ka mūsu partiju un apvienību pārstāv sociāli ATBILDĪGI medicīnas darbinieki.
[1]

Pievieno savu komentāru

Vārds:
Komentārs:
Kods: Kods:546
 
 Dienas komentārs   
Nerevidēsim gadsimtu vecās tradīcijas
Daugavietis
LSDSP kā Latvijas politiskai partijai ir jāatbalsta Latvijai svarīgas vērtības, Latvijas kultūru, jāveido patriotisms, jārunā par pieminekļiem kā Latvijas kultūras daļu. Simbolu analīze nav politiskas...


 Jaunākais komentārs forumā   
Ekonomiskā krīze
Kundze. Elena
Uzmanību plašai sabiedrībai, Vai jums ir nepieciešams kredīts? ja jā Mēs piedāvājam aizdevumu ar zemu procentu likmi 3%, un bez kredīta pārbaude, mēs piedāvājam individuālie aizņēmumi, parādu kons...


Izsaki savu viedokli
 Galerija   
 
   
 
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
Adrese: Rīga, Aldaru iela 8, LV-1050 Tālrunis 67356585